Adatrögzítő feldolgozó tartószerkezet (NARF) - GINOP-2.1.7-15-2016-02266

Záró szakmai beszámoló

Projekt kezdés: 2018. április 1.
Támogatási szerződés hatályba lépése: 2018. április 10.
1.sz. módosítása: 2018. október 2.
2.sz. módosítása: 2019. április 5.
Projekt fizikai befejezése: 2019. november 30.

Projekt összegzés

A projekt során a Reliable Energy Group Zrt. (REG Zrt.) egy olyan összecsukható, hordozható napelemes tartószerkezet kifejlesztését valósította meg, amely képes több különböző típusú napelem modul feszültségét és termelését egy időben azonos tájolással és dőlésszögben mérni, kiértékelni, majd biztos információt adni a megrendelőnek a tesztelt modulokról. Dőlésszöge és tájolása az optimális adatok elérése érdekében változtatható, szoftvere képes a tesztidő szerinti dátum alapján kiszámolni az éves termelésre vonatkozó legoptimálisabb beállítást, annak függvényében, hogy milyen céllal fog épülni a napelemes beruházás.

A megvalósult projekt szakmai eredményei

Az elkészült berendezés (NARF) egy olyan szigetüzemű fotovillamos rendszer, amely egy összecsukható, a környezeti hatásoknak ellenálló tartószerkezetből és az arra rögzíthető napelem modulokból áll. Utóbbiak egyszerűen csatlakoztathatóak, az optimális eredmény érdekében forgathatóak és dönthetőek. A modulok feszültségét és teljesítményét az erre kifejlesztett szoftver méri és rögzíti, majd az adatok kiértékelésével optimális tájolást és dőlést javasol.
A tervezés során figyelembe vettük a fotovillamos rendszerekre, a szigetüzemű rendszerekre, valamint a járművekre telepített erősáramú berendezésekre vonatkozó szabványokat és műszaki irányelveket.

A projekt végére elkészült prototípus több körös fejlesztéssel érte el végleges formáját:
  • Az utánfutóra nyitható, rozsdamentes tető kerül felszerelésre. A tető a csomagtérben elhelyezett villamos berendezések védelmét és a napelemek tartószerkezetének rögzítését valósítja meg. Szállítás és terepi használat idejére lakat segítségével lezárható, ezáltal biztosított a szállítás közbeni, valamint a terepi használatkor illetéktelen személyek általi kinyitás elleni védelem.
  • A csomagtér villamos berendezések elhelyezésére szolgáló térrészében találhatóak a 3 db akkumulátor, a 3 db szigetüzemű inverter, a 12 V DC és 230 AC névleges feszültségű villamos elosztószerelvények és kábelek, valamint a mérésadatgyűjtő és a kommunikációs rendszer.
  • Az utánfutóra rögzíthető napelem modulok a rajtuk található MC4-es csatlakozóval kapcsolódnak az inverterekhez menő DC solar kábelekhez. A csatlakozók és a solar kábelek kettős szigetelésűek. A solar kábelek keresztmetszete 6 mm2.
  • Az utánfutó csomagterében 3 db Axpert VM 1000-12 típusú, szigetüzemű inverter található. Inverterenként 1-1 db napelem modul csatlakozik. A napelem modulok DC oldalon nincsenek összekapcsolva.
  • Az inverterek alkalmasak külső 230 V-os hálózati feszültség fogadására, melynek segítségével képesek az akkumulátorok töltésére. Ezt a képességüket – a karbantartást, utántöltést kivéve - üzemszerűen nem használjuk, az inverterek C14 típusú AC bemenete szabadon marad.
  • Az inverterek mellett található 3 db 55 Ah kapacitású, 12 V kapocsfeszültségű akkumulátor. Az akkumulátorok párhuzamosan kapcsoltak. A DC áramkör földfüggetlen.
A beérkező források felhasználása

A NARF tervezését komplex, az ágazatot részletesen vizsgáló piackutatás előzte meg. A napenergia-szektor hazai és nemzetközi helyzetét, az egyes versenytársakat vizsgáló elemzés után bemutatásra került a tervezett fejlesztésekben rejlő potenciált és alkalmazási lehetőségeket, különös tekintettel a napenergiába fektetett beruházások optimalizálási lehetőségeire.

A prototípus szakmai bemutatása a 2019. április 3-7. között megrendezett Hungarotherm kiállításon történt meg. Az öt napos építőipari, szakmai találkozóhely a Construma kiállítás társrendezvénye, mely kiemelten a megújuló energiákkal, innovációkkal foglalkozik és közel 50 ezer látogatót vonz.
Az itt elhangzott visszajelzések alapján további fejlesztéseket végeztünk a működésben, hiszen a szakmai vélemények alapján a NARF hasznos eszköz lehet akár napelem parkok kivitelezési munkálatainál, akár egy hétvégi vagy tanyasi háznál, ahol a közmű kevésbé kiépített. Az első tapasztalatok alapján 2019. november 30- ig elkészült a második prototípus is.

A projekthez szükséges kommunikációs elemek – arculat, honlap, bemutatkozó anyag, promóciós termékek - az ütemezésnek megfelelően készültek el. A tervezett eszközbeszerzés – számítógépek, szerver, Rack szekrény – megtörtént.

A projekt várható hasznosulása

A Reliable Energy Group Zrt. által kifejlesztett Adatrögzítő feldolgozó tartószerkezet (NARF) képes több különböző típusú napelem modul feszültségét és termelését egy időben azonos tájolással és dőlésszögben mérni, majd a kapott adatokat kiértékelni és az adott területen lévő optimális beállítást meghatározni.
A projekt időtartama alatt elvégzett piackutatás, valamint a szakmai egyeztetések rámutattak a NARF felhasználási lehetőségeire, így megkezdődhet a mindennapos használat, mely kiegészíti a REG Zrt. tevékenységét, szélesíti a kínált szolgáltatások körét.